ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Wyjazd na narty do Austrii - sprawdź, co trzeba mieć w samochodzie?

Wyjazd na narty do Austrii samochodem do duże wydarzenie pod względem logistycznym, musimy przygotować samochód do długiej podróży oraz dostosować się do aktualnie obowiązujących przepisów. Sprawdź, o czym należy pamiętać, przed wyjazdem na narty oraz jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Austrii.
Wyjazd na narty do Austrii - sprawdź, co trzeba mieć w samochodzie?

Na narty do Austrii samochodem - dlaczego warto?

Do Austrii możemy również lecieć samolotem, ale rodzinny wyjazd na narty wyjdzie taniej, jeżeli pojedziemy samochodem. Przy okazji, po drodze możemy pozwiedzać ciekawe miejsca znajdujące się na trasie do Austrii. Co ważne, dzięki podróży samochodem dotrzemy w miejsce docelowe bez konieczności korzystania z dodatkowego środka transportu, jak to jest w przypadku lotu samolotem. Dzięki własnemu samochodowi jesteśmy bardziej mobilni, możemy jechać, gdzie tylko chcemy. Jednak jadąc na narty do Austrii, musimy dostosować się do Austriackich przepisów.

Austria - co trzeba mieć w samochodzie?

 • Trójkąt ostrzegawczy
 • Apteczka - z asortymentem do pierwszej pomocy, najlepiej, jeśli będzie w twardym, plastikowym opakowaniu. Sprawdźmy, czy ma aktualną datę ważności.
 • Kamizelka odblaskowa - przy zakupie nowej kamizelki koniecznie sprawdźmy, czy jest zgodna z normą EN471. Kamizelki trzymamy wewnątrz pojazdu, nie w bagażniku. Dopuszcza się kamizelki w kolorach żółty, pomarańczowy, czerwony. Powinno być tyle kamizelek, ile jest osób w pojeździe. Za brak kamizelki lub zbyt małą ilość kamizelek możemy zostać ukarani mandatem.
 • Opony zimowe - koniecznie od 1 listopada do 15 kwietnia, a także w czasie złych warunków drogowych. Bieżnik musi mieć głębokość przynajmniej 4 mm. Zimą można stosować łańcuchy śniegowe, ale nie jest to konieczne, ponieważ łańcuchy przyczyniają się do uszkodzeń nawierzchni jezdni. Opony zimowe powinny być oznaczone literami "M+S", "M.S.", ewentualnie "M&S" Opony diagonalne powinny mieć bieżnik o głębokości 5 mm, głębokość bieżnika 4mm jest konieczna przy oponach uniwersalnych, całorocznych i oponach z kolcami.
 • Żarówki zapasowe - koniecznie przed wyjazdem zaopatrzmy się w zapasowe żarówki .

Wymagane dokumenty 

Tak jak wszędzie, tak również w Austrii musimy mieć przy sobie prawo jazdy. Konieczne jest również ubezpieczenie OC, przed wyjazdem sprawdźmy, czy na pewno jest ważne.

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie w Austrii

 • Fotelik dziecięcy - powinny jeździć w nim dzieci do 14 roku życia o wzroście maksymalnie 150 cm.
 • Samochody bez pasów bezpieczeństwa nie mogą służyć do przewozu dzieci poniżej 14 roku życia.
 • Pasy bezpieczeństwa - mogą zapiąć się w nie dzieci, które ukończyły 14 rok życia i ich wzrost przekracza 150 cm. W przypadku, gdy dziecko ma 135 cm wzrostu również może być zapięte pasami, ale pod warunkiem, że pas nie przykrywa szyi dziecka.

Co możemy mieć w samochodzie?

 • Zapas paliwa - Dozwolone jest przewożenie zapasowego paliwa w kanistrze do 10 litrów. Zapasowe paliwo nie jest oclone.
 • Koło zapasowe - Nie jest obowiązkowe, ale warto je mieć. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, czy jest z nim wszystko ok. Do koła niezbędny jest lewarek i klucz.

Austria - czego nie wolno mieć w samochodzie?

 • Jest zakaz używania rejestratorów jazdy
 • Nie można używać antyradarów

Ograniczenia prędkości

Zasadnicze ograniczenia prędkości dla aut bez przyczepy, jednak zawsze stosujmy się do aktualnych znaków ograniczenia prędkości na drodze

30 km/h w strefie zamieszkania i centrach miast
50 km/h w terenach zabudowanych
100 km/h poza terenem zabudowanym
130 km/h drogi ekspresowe  i autostrady
100 km/h drogi ekspresowe i autostrady w przypadku opon z kolcami
60 km/h minimalna prędkość na autostradzie
45 km/h maksymalna prędkość skuterów

Z przyczepą do 750 kg

50 km/h w terenie zabudowanym
100 km/h na autostradach i krajowych drogach

Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Austrii:

 • Bezpieczna jazda tylko w pasach

W Austrii jest obowiązek jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Chyba że pojazd fabrycznie nie ma pasów bezpieczeństwa.

 • Uwaga piesi!

Piesi - zawsze mają pierwszeństwo! Dlatego kierowcy w Austrii zatrzymują się przed pasami, kiedy widzą, że ktoś do pasów się zbliża.

 • Zakaz wyprzedzania szkolnych autobusów!

Obowiązuje zakaz wyprzedzania szkolnego autobusu, gdy ten stoi na przystanku.

 • Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

W Austrii dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu do 0,5 promila. Jednak za jazdę powyżej tej normy są dotkliwe mandaty od 300 do 5900 Euro, zatrzymanie prawa jazdy i konieczność specjalnego szkolenia.

 • Używanie telefonu podczas jazdy w Austrii

Podczas jazdy możemy rozmawiać przez telefon tylko i wyłącznie przez zestaw głośnio-mówiący.

 • Przepuszczanie pojazdów uprzywilejowanych

Od 2012 roku na autostradach konieczne jest utworzenie uliczki ratunkowej (czyli tak zwanego korytarza życia). To ułatwia przejazd karetek, straży i policji do miejsca zdarzenia.

 • Parkowanie

Parkujmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach. W przeciwnym przypadku samochód może być odholowany.

 • Obowiązkowe winiety

Jeżeli chcemy poruszać się po autostradach i drogach szybkiego ruchu, musimy wykonać opłatę za przejazd. Dowód dokonanej wpłaty ma formę naklejki na szybę.

O czym pamiętać jadąc do Austrii na motocyklu?

Jeżeli jedziemy do Austrii na wyprawę motocyklową w góry, koniecznie pamiętajmy o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Wymagana jest jazda w kasku, dotyczy to również skuterów.

Kiedy jeździmy na światłach mijania w Austrii?

Świateł mijania używamy obowiązkowo podczas ograniczonej widoczności, podczas mgły, deszczu, czy śniegu. Koniecznie włączajmy światła jeszcze przed wjazdem do tunelu.

Jak wygląda płatność mandatów w Austrii?

W przypadku otrzymania mandatu przez osobę innego pochodzenia niż Austriackie, cudzoziemiec musi opłacić mandat na miejscu gotówką. Jeżeli nie mamy odpowiedniej ilości gotówki przy sobie, możemy zostawić depozyt i zapłacić resztę mandatu maksymalnie do 2 tygodni.

Przedstawiony poradnik ma charakter tylko informacyjny. Dobrze wiemy, że w prawie drogowym jest różnie i wszystko szybko może się zmienić. Dlatego przed wyjazdem na narty do Austrii samochodem sprawdźmy aktualnie obowiązujące przepisy i do nich się dostosujmy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!