ponad 14 lat na rynku
195 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Top 10 porad dla początkujących snowboardzistów

Zastanawiasz się, jak zostać snowboardzistą? Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w snowboardzie i z czasem odnosić sukcesy, najpierw zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem. Tutaj przedstawiamy najważniejsze porady dla początkujących snowboardzistów. Zrób z nami pierwszy krok do zdobycia nowych umiejętności.
Top 10 porad dla początkujących snowboardzistów

1. Odpowiednia forma fizyczna jeszcze przed sezonem

W narciarstwie, jak i w snowboardzie najważniejsza jest dobra kondycja i mocna praca nóg. Dlatego zanim wyjedziesz w góry, by uczyć się jazdy na snowboardzie, już kilka tygodni wcześniej rozpocznij trening wzmacniający mięśnie, który w szczególności wzmocni nogi. Oprócz wytrzymałych i mocnych mięśni ważna jest również ogólna gibkość, umiejętność balansowania ciałem.

2. Bądź pokorny i opanuj sztukę upadania

Każdy początkujący snowboardzista powinien mieć w sobie trochę pokory. Nauka utrzymania prawidłowej postawy na desce snowboardowej zajmie trochę czasu. Triki i ewolucje na desce możesz zacząć robić dopiero wtedy, gdy już opanujesz podstawy.

Jeszcze przed nauką jazdy na snowboardzie naucz się upadać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Podczas upadku pamiętaj o tym, aby w tym momencie zacisnąć pięści. Dzięki temu ochronisz nadgarstki oraz palce przed urazem. Oprócz tego, w chwili upadku lekko ugnij kolana, a także staraj się nie upadać na kość ogonową.

3. Wypożycz sprzęt snowboardowy

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją  przygodę ze snowboardem, na początku wypożycz sprzęt snowboardowy. Warto wybrać tę opcję, ponieważ, próbując swoich sił w tym sporcie, nie wiesz, czy snowboard jest dla Ciebie. Zawsze istnieje ryzyko, że ta forma zimowego szaleństwa może Ci się nie spodobać. A przecież sprzęt snowboardowy to spory wydatek, więc po co narażać się na koszty, jeżeli nie masz 100% pewności, że regularnie będziesz korzystać z deski snowboardowej. W wypożyczalniach wypożyczysz nie tylko sprzęt sportowy, ale i cały strój do snowboardu.

W przypadku, gdy snowboard Ci się spodobał, i już wiesz, że będziesz regularnie jeździć, na desce, wtedy zainwestuj w używany sprzęt w dobrym stanie. Kupując używany sprzęt snowboardowy, zobacz, czy ślizg nie ma dziur, ubytków i wyrw. Na takim sprzęcie nie może być żadnych ubytków na krawędziach deski. Deska nie może być rozwarstwiona.

4. Skompletuj odpowiednie ubranie na snowboard

Zastanawiasz się jak ubrać się na snowboard? Odpowiedź jest prosta, najważniejsze jest to, aby było ciepło, a ubiór nie krępował ruchów. Na snowboard załóż bieliznę termoaktywną, bluzę polarową, długie i ciepłe skarpety, kurtkę narciarską, nieprzemakalne spodnie, czapkę, a także nieprzemakalne rękawiczki. Jak wiadomo, podczas nauki jazdy na snowboardzie nie raz się przewrócisz, dlatego tutaj warto zainwestować w ochraniacze na kolana, pupę, nadgarstki, a także trzeba weź ze sobą kask.

5. Naucz się jeździć na snowboardzie tylko z profesjonalnym instruktorem

Przy wyborze instruktora sprawdź jego kwalifikacje. Każdy profesjonalny instruktor powinien posiadać legitymację Polskiego Związku Snowboardu lub Ministerstwa Sportu i Rekreacji. Dzięki temu masz pewność, że instruktor jest profesjonalistą i przekaże najlepsze wskazówki dotyczące jazdy na snowboardzie, a także szybko wykryje błędy i wskaże, nad czym musisz popracować.

6. Wybierz odpowiednie miejsce dla początkujących snowboardzistów

Gdy już opanujesz podstawy z jazdy instruktorem i zaczniesz samodzielnie jeździć po stokach, na początek wybierz szerokie trasy, o najniższym stopniu trudności, krótkie, równe, o niskim nachyleniu terenu. Tego typu trasy zazwyczaj posiadają orczyki.

Jazda na tak zwanych oślich łączkach pozwoli opanować podstawową technikę jazdy na snowboardzie. Gdy już zdobędziesz podstawowe umiejętności i poczujesz się pewniej, wtedy możesz spróbować swoich sił na niebieskich trasach.

7. Zanim zapniesz snowboardowe buty, najpierw wykonaj rozgrzewkę  

Niezależnie od tego, czy będziesz szaleć na stoku na nartach, czy na snowboardzie, to w obu przypadkach niezwykle ważna jest odpowiednia rozgrzewka. Zanim założysz deskę snowboardową, najpierw trzeba wykonać przynajmniej 15 minut rozgrzewki. To zmniejszy ryzyko urazów oraz przyspieszy regenerację mięśni. Dodatkowo Twój organizm będzie bardziej dotleniony, zwiększy się tętno i przygotujesz się na większy wysiłek fizyczny. Tutaj niezbędne będą ćwiczenia rozciągające całe ciało, od karku, aż do stóp.

8. Wybierz deskę snowboardową dla osoby początkującej

Uniwersalną i najlepszą deską dla osób początkujących jest typ All Mountain. Możesz na niej jeździć wszędzie, zarówno na ubitym śniegu na stoku, jak i na puchu, czy podczas zabaw w snowparku. Przy wyborze deski zwróć uwagę na wagę i wzrost użytkownika. Deska, na której chcesz szybko jeździć po śniegu, powinna sięgać Ci do brody, natomiast do jazdy w śnieżnym puchu lepiej wybrać deskę dłuższą. Podczas szaleństw w snowparku powinna wystarczyć deska sięgająca do mostka. Ważne, aby w przypadku osób początkujących deska była miękka, taka deska wybacza błędy początkujących, nie reagując zbyt szybko na niedociągnięcia. Jednak tutaj również bardzo ważne są buty, które będą stabilizować stopę i jednocześnie dobrze przytrzymają nogę. Aby w butach było wygodnie i ciepło, należy założyć długie, grube skarpety.

9. Nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach na stoku

Zanim wyjdziesz na stok, zaopatrz się w gogle, które będą chronić wzrok przed drobinkami lodu, śniegu, a także przed zbyt ostrym słońcem, mrozem i wiatrem. Przyda się również banda lub kominiarka, która ochroni twarz przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Przydatne będą takie akcesoria jak wkrętak i kluczyk, które umożliwią poprawę wiązań na stoku.

Warto zabrać ze sobą pomadkę do ust i krem z filtrem UV. Pomadka ochroni Twoje usta przed wiatrem, wilgocią, słońcem i mrozem, a krem z filtrem ochroni odsłonięte części ciała przed nadmierną utratą wody oraz nadmiernym nasłonecznieniem i działaniem promieni UV.

10. Zawsze stosuj się do dekalogu narciarza

Wjeżdżając na stok na snowboardzie, zawsze stosuj się do zasad narciarza, a także zapoznaj się ze znaczeniem wszystkich znaków ostrzegawczych oraz szanuj innych uczestników stoku. Warto pamiętać o obowiązkowym kasku dla dzieci do 15 roku życia, chociaż w każdym wieku jest on jak najbardziej wskazany.

Snowboard jest trudniejszy niż narty, ale tylko na początku. Najtrudniejsza jest nauka wstawania, upadania, jazda na palcach oraz jazda na piętach. Gdy opanujesz najtrudniejsze podstawy, później będzie łatwiej. Jeżeli szukasz najlepszych miejsc do rozpoczęcia nauki jazdy na snowboardzie w Austrii skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego rejonu dla snowboardzistów z profesjonalnymi instruktorami jazdy snowboardowej. Zapraszamy!

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!