ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Speedflying - czyli zimowy odlot na nartach

Jeżeli jesteś fanem zimowych sportów ekstremalnych, lubisz szybką jazdę na nartach, a także kręci Cię latanie na paralotni, to być może Speedflying jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź, na czym dokładnie polega Speedflying i kto może z niego skorzystać.
Speedflying - czyli zimowy odlot na nartach

Speedflying - co to jest?

Jest również nazywany speedrdingiem. Jest to jazda na nartach ze spadochronem, paralotnią. Sport ten został zapoczątkowany przez paralotniarzy, których zaczęły kusić stoki narciarskie. Z czasem lądowali przy wyznaczonych trasach narciarskich. Warto wspomnieć o tym, że lądowanie z paralotnią przy stoku wiązało się z bardzo dużą prędkości, co nie było zbyt bezpieczne. Pewnego razu w końcu ktoś pomyślał i stwierdził, że lądowanie z paralotnią będzie łatwiejsze, jeżeli na nogach znajdą się narty. Ślizg z paralotnią pozwala na nabranie ponownej prędkości i wzbicie się w górę. Pierwsze próby zjazdu na nartach ze spadochronem odbyły się we Francji w latach 70-tych. Ponowne zainteresowanie tym sportem rozkwitło w 2005 roku, kiedy zaprojektowano specjalny spadochron dla narciarzy. Projektantem tego spadochronu był Francois Bon.

Sport ten to ogrom adrenaliny, a jednocześnie poczucie przyjemności, wolności. Dla narciarza z paralotnią nie będzie przeszkodą wystający kamień, czy skała, w odpowiednim momencie może unieść się do góry i szybować, dopóki nie trafi w odpowiednie miejsce.

Co jest potrzebne do speedrinudingu?

Tutaj potrzebne są lekkie narty, najlepiej do freereidu z funkcją wypięcia pięty i narciarska paralotnia. Wielkość spadochronu waha się od siedmiu do dwunastu metrów kwadratowych. Jest zdecydowanie mniejszy niż zwykła paralotnia.

Kto może spróbować swoich sił na Speedflyingu?

Niestety nie jest to sport dla wszystkich. Mogą go uprawiać osoby, które umieją latać na zwykłej paralotni i mają duże doświadczenie. Tutaj niezwykle ważna jest umiejętność sterowania skrzydłem i oczywiście doświadczenie narciarskie. Oprócz tego, w krajach Europejskich najpierw trzeba przejść szkolenie, po którym otrzymamy licencję pilota na paralotni. Jest to sport ekstremalny, tutaj musimy być przygotowani na ewentualność wystąpienia lawiny. Dlatego musimy umieć ocenić stok, zagrożenie i nie przeceniać własnych umiejętności.

Speedflying - gdzie można uprawiać ten sport?

Niemal w każdych górach. W Austrii możemy skorzystać w regionie Zillertal.

W Dachstein organizowane są takie przeloty w tandemach. Są organizowane tylko przy sprzyjającej pogodzie. Wtedy wraz z doświadczonym pilotem wjeżdżamy kolejką na lodowiec. Osoby początkujące są w skrócie przeszkoleni z komend, które usłyszą podczas lotu. Zimowy lot paralotnią trwa około 30 minut, kończy się w Schladming lądowaniem w śniegu. Nie ma tutaj zjazdu na nartach, ale jest to fajna alternatywa dla osób, które nie mają potrzebnych uprawnień. Sprawdź noclegi w Gastein: https://austria-na-narty.pl/hotele-i-apartamenty/gastein

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!