ponad 14 lat na rynku
195 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Skiring - ekstremalna jazda na nartach za koniem

Jesteś miłośnikiem ekstremalnego narciarstwa i jazdy konnej? Wiedz, że można to połączyć. Sprawdź z nami, na czym polega Skiring, czyli jazda na nartach za koniem. Tutaj podpowiadamy, gdzie można spróbować swoich sił w takim narciarstwie ekstremalnym.
Skiring - ekstremalna jazda na nartach za koniem

Skiring - co to jest?

Skiring to ciągnięcie narciarza przez konia. Koń, który będzie ciągnął narciarza, musi być spokojny, a także dobrze współpracować z człowiekiem. Wyróżniamy dwa rodzaje skiringu. Najłatwiejszą formą skiringu jest powożenie konia przez innego jeźdźca. Wtedy narciarz ciągnięty przez konia skupia się jedynie na utrzymaniu równowagi i lejc w dłoniach. Trudniejszą formą jest jednoczesna jazda na nartach i kierowanie koniem. Ten rodzaj skiringu jest dla wyśmienitych narciarzy, którzy dodatkowo potrafią powozić.

Warto wspomnieć, że ten sport pochodzi ze Skandynawii, to oni specjalizują się w uprzężach skiringowych. Koń musi mieć specjalne uprzęże, a my odpowiednie liny. Długość liny pomiędzy zadem konia a początkiem nart powinna być większa niż 2 metry. Trzymanie bezpiecznej odległości od konia pozwoli nam wyhamować w każdym momencie. Podczas jazdy jedną ręką się holujemy, a drugą trzymamy lejce. Taki sposób trzymania pozwala na zmianę rąk w czasie jazdy. Co niezwykle ważne, nie wolno wpinać się do uprzęży na stałe, jest bardzo niebezpieczne, a my zawsze musimy mieć możliwość natychmiastowego odłączenia się od konia.

Jak szybko jedziemy na nartach podczas Skiringu?

Koń w cwale przez krótką chwilę potrafi osiągnąć prędkość 60 km/h, natomiast w galopie utrzymuje prędkość około 20 km/h. Dzięki tej drugiej, niższej prędkości, przypadkowy upadek nie jest bardzo dużym zagrożeniem. Koń jest powożony przez jeźdźca, a przyczepiony narciarz musi pilnować swojej jazdy.

Regiony narciarskie, w których możemy znaleźć Skiring

W niektórych regionach narciarskich w Austrii możemy spotkać konie, a wraz z nimi pojawia się możliwość spróbowania swoich sił w Skiringu. Często tę formę rozrywki proponują również kryte stajnie, gdzie można skorzystać również z kuligów, czy konnych przejażdżek.

Jazdy terenowe odbywają się tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Czyli są to zazwyczaj pola, łąki, czy polne drogi, ale tylko takie, na których nie ma ruchu samochodowego. Narciarz ciągnięty przez konia powinien trzymać lejce mocnym chwytem, nie wolno owijać lin wokół rąk, ponieważ przy nagłym szarpnięciu może być powleczony przez konia. Czasami koń nie chce słuchać się jeźdźca i robi to, co mu się podoba.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Jeżeli decydujemy się na taką jazdę na nartach, koniecznie pamiętajmy o kasku narciarskim, który ochroni naszą głowę, a także będzie chronił oczy przed dostaniem się do nich grudek śniegu, spod kopyt konia.

Czy każdy koń sprawdzi się w Skiringu?

Nie każdy koń sprawdzi się w Skiringu, tutaj konieczny jest koń ze spokojnym usposobieniem, słuchający osoby powożącej. Zanim koń wyjdzie ze stajni, powinien być dobrze przygotowany do takiej formy sportu. Podkowy powinny mieć wkładki antyśniegowe, a także w podkowę muszą być wkręcone hacele. Ważna jest również rozgrzewka konia, aby ten w odpowiedni sposób stawiał nogi, ponieważ złe stąpniecie, może spowodować u niego uraz ścięgna lub kości. I jeszcze jedna ważna rzecz, nie przemęczajmy konia, pamiętajmy, że podczas galopu w śniegu koń bardziej się męczy niż podczas biegania latem po równej nawierzchni. Koń musi być wyszkolony.

Skiring to ciekawy, zimowy sport ekstremalny, któremu towarzyszą ogromne emocje i niezapomniane wrażenia. Jednak pamiętajmy o tym, że koń jest zwierzęciem pięknym, potężnym, silnym, a jednocześnie płochliwym. Dlatego decydując się na Skiring, bezwzględnie podporządkujmy się do wskazówek instruktora.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!