ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Skibob - nietypowy sport zimowy dla dzieci i dorosłych

Skibob to nietypowy sport zimowy znany już od ponad 40 lat. W ramach tej dyscypliny sportu organizowane są różnej rangi zawody. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest skibob i poznać zasady w skibob to zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.
Skibob - nietypowy sport zimowy dla dzieci i dorosłych

Skibob - co to jest?

Skibob to swojego rodzaju połączenie nart i roweru. Dzięki temu rozwiązaniu każdy może jeździć na tym nietypowym urządzeniu. Na pomysł połączenia nart i roweru wpadł John Stevens, który już w 1892 roku dokonał pewnej modyfikacji roweru, a mianowicie przymocował do niego narty. Następnie w latach czterdziestych opracowano sterowane sanki. Dzisiejszy skibob to połączenie tych dwóch nazwijmy to śnieżnych pojazdów. Skibob początkowo służył jedynie jako środek transportu zimowego w Bawarii, później zyskał popularność w całych Alpach.

Dzisiejszy Skibob

Obecnie jest to rodzaj indywidualnego zimowego sportu, który jest bardzo podobny do narciarstwa alpejskiego. Dzisiejszy skibob wygląda jak rower z siodełkiem, tyle że zamiast pedałów ma specjalne mocowania zapewniające stabilność, a zamiast kół są narty. Dzięki takiej budowie na skibobie mamy aż 4 punkty podparcia.

Skibob - zasady

Ze skibobem możemy jeździć wszędzie. Narty przymocowane do tego urządzenia są małe, ale są zaprojektowane w taki sposób, aby utrzymanie równowagi było proste. Do jazdy ze skibobem zalecane są strome stoki, na których nie trudno o nabranie prędkości. Na bardzo stromych stokach możemy osiągnąć prędkość nawet ponad 100 km/h. Natomiast średnie prędkości osiągane na tym urządzeniu wahają się od 40 do 60 km/h. Nauka jazdy na skibobie nie jest prosta, zanim nauczymy się jeździć, przewrócimy się nie raz. Przeważnie nauka jazdy zabiera kilka dni.

Jadąc na skibobie, powinniśmy dostosować prędkość do umiejętności. Nie powinniśmy przeceniać swoich możliwości. Będąc na trasie, zawsze bierzmy pod uwagę to, że ktoś może nagle pojawić się przed nami lub obok nas. Na skibobie nie powinniśmy jeździć po spożyciu napojów procentowych. Do jazdy na skibobie konieczny jest kask i gogle. Nie powinniśmy pożyczać swojego skiboba osobom, które jeszcze nie potrafią na nim jeździć, aby nie zrobiły sobie lub innym krzywdy na stoku. Jadąc po stoku, zawsze szanujmy innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy również od stanu technicznego skibobu, dlatego zawsze musi być sprawny.

Skibob - dla kogo?

Skibob jest sportem dla dzieci, jaki i dla dorosłych, a także dla osób po urazach i osób niepełnosprawnych. Na skibobie mogą jeździć osoby mające problemy z kręgosłupem, czy będące po cięższych kontuzjach.

Jak ubrać się na Skibob?

Wystarczy nam strój narciarski, ale ze względu na duże prędkości, wiatr i kontakt ze śniegiem, ubiór powinien mieć wysokie parametry izolacji cieplnej, ochrony przed wiatrem i wodą. A także powinien być odporny na uszkodzenia.

Zawody Skibob

Jazda na skibobie to dyscyplina sportowa, która posiada własną federację, a mianowicie FISB - Federation Internationale de Skibob. Zawody w tej dyscyplinie sportowej są rozgrywane w slalomie specjalnym, super slalomie, slalomie równoległym oraz slalomie gigancie. Warto wiedzieć, że w  Polsce również aktywnie działa Związek Skibobów.

Skibob - kupić czy wynająć?

Jeśli dopiero próbujemy swoich sił na skibobie, to na początek najlepiej wynająć takie urządzenie. Miejmy na uwadze to, że zainteresowanie skibobami jest duże, więc lepiej wcześniej dokonać rezerwacji. Ceny skibobów dla początkujących zaczynają się od 1500 zł. Natomiast urządzenia dla zaawansowanych to już wydatek rzędu 5000 - 7000 zł.

Skibob w Austrii

Planując wyjazd na narty do Austrii, warto wziąć pod uwagę regiony, w których możemy przetestować jazdę na skibobie. Skibob do wynajęcia z pewnością znajdziemy w takich regionach jak Gastein, Bad Leonfelden, Hochfügen w regionie Zillertal, czy w Kitzbühel. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o miejscach, w których znajdziecie Skibob, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem podróży Ski Planet.

Komentarze (0)

  • O tym jeszcze nie słyszałam :) Jak będę w Gastein to muszę spróbować! ;) Pozdrawiam, Krysia

    ~ Krystyna · 13.02.2019

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!