ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pn-Pt: 8-18 • Sob: 10-14

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Pierwszy raz na nartach - jak wybrać instruktora narciarskiego?

Pierwszy wyjazd na narty może być dość stresujący, szczególnie wtedy, gdy nigdy wcześniej nie jeździliśmy na nartach. Dlatego, zanim dotrzesz na zaśnieżony stok narciarski, sprawdź z nami jak przygotować się do nauki jazdy na nartach, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego instruktora narciarstwa.
Pierwszy raz na nartach - jak wybrać instruktora narciarskiego?

Nauka jazdy z rodziną, czy z profesjonalnym instruktorem?

Wiele osób jadąc pierwszy raz na narty, uważa, że szybko nauczy się jazdy na nartach od brata, siostry, kuzyna, wujka, czy przyjaciela. Jednak takie osoby zazwyczaj nie mają wystarczającej wiedzy dotyczącej narciarstwa. Pierwsze kroki na nartach lepiej stawiać z instruktorem. To profesjonalista, który będzie miał do nas indywidualne podejście oraz będzie skupiony na naszych umiejętnościach i postępach. Odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania, szybko zauważy i wskaże błędy, które powinniśmy wyeliminować, a także pomoże przełamać strach.

Jak wybrać dobrego instruktora narciarstwa?

Dobry instruktor ma za sobą specjalistyczne szkolenie, a także posiada legitymację Polskiego Związku Narciarskiego i Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów narciarstwa. Z taką legitymacją może uczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Profesjonalny instruktor nauczy nas kilku technik jazdy na nartach, a także podpowie jak wyjść z trudnych sytuacji na stoku.

Pamiętajmy o tym, że instruktor narciarstwa powinien stosować wobec nas odpowiedni ton wypowiedzi, być cierpliwy. Nie może się unosić, kiedy nie możemy się czegoś nauczyć. Powinien potrafić w sposób kulturalny wytknąć nasze błędy oraz nauczyć nas prawidłowej techniki jazdy.

Przed rozpoczęciem pierwszej lekcji, zwróćmy uwagę na to, czy instruktor posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które umożliwia ubieganie się o odszkodowanie w przypadku wypadku. Najlepsi instruktorzy narciarstwa otrzymują tytuły od ISIA. Licencja instruktorów typu A uprawnia ich do szkolenia turystów, natomiast licencja typu B pozwala na szkolenie niskich stopni PZN. Przy wyborze szkółki narciarskiej warto zwrócić uwagę na prosty cennik, bez dodatkowych ukrytych kosztów.

Odpowiednie przygotowanie

Dobry instruktor to nie wszystko, na szybkość nauki jazdy na nartach wpływa również nasza aktualna forma fizyczna. Dlatego, już kilka tygodni przed wyjazdem na narty powinniśmy wzmocnić mięśnie nóg i pleców. Dobra kondycja i przygotowanie fizyczne to łatwiejsza nauka jazdy na nartach, przecież podczas jazdy najważniejsze jest bardzo dobre balansowanie ciałem.

Oprócz świetnej formy powinniśmy mieć ze sobą sportową odzież narciarską: kurtkę, spodnie, czapkę, rękawiczki oraz bieliznę termoaktywną. Ubiór narciarski nie przepuszcza zimnego wiatru, dobrze chroni przed chłodem i nie powoduje efektu przegrzania podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Warto pamiętać również o drobnych rzeczach, takich jak: długie skarpety narciarskie, chusta lub szalik pod szyję, a także gogle narciarskie, krem z filtrem UV i maść na stłuczenia, czy ból mięśni.

Jadąc na narty zagranicę, nie możemy zapomnieć o dokumentach tożsamości, czy wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia, które zawsze może się przydać.

Sprzęt narciarski dla początkujących - kupić, czy wypożyczyć?

Jadąc pierwszy raz na narty, nie musimy kupować całego sprzętu, jeżeli jeszcze nie wiemy, czy narciarstwo to sport dla nas. Na stokach narciarskich możemy wypożyczyć buty narciarskie, narty, kijki, sprzęt do snowboardu, a także kask.

Co ważne, rozmiar butów narciarskich warto sprawdzić jeszcze przed wyjazdem. W tym celu możemy udać się do sklepu ze sprzętem narciarskim i przymierzyć kilka modeli, aby znaleźć swój rozmiar. Buty narciarskie dla osób początkujących powinny być miękkie. Jeżeli chodzi o zapinanie, but powinien dobrze przylegać do nogi, jednak nie powinien powodować bólu. Warto pamiętać o tym, że w bucie narciarskim stopa nie jest ułożona w naturalnej pozycji, dlatego bez względu na to, jaki model buta wybierzemy i tak będziemy odczuwać dyskomfort. Pomimo tego but nie powinien uwierać, obcierać, czy powodować bólu stopy. Kiedy już wybierzemy odpowiedni rozmiar, późniejszy wybór butów w wypożyczalni będzie łatwiejszy.

Jeżeli chodzi o narty, dobieramy je do naszego wzrostu i umiejętności. Modele dla początkujących powinny być krótkie, mniejsze od naszego wzrostu od 10 do 20 cm. Tego typu narty ułatwiają wchodzenie w zakręty, a nauka jazdy jest prostsza. Przy wyborze nart i wiązań pomogą nam profesjonaliści zatrudnieni w wypożyczalniach. Osoby początkujące powinny zaczynać naukę z kijkami, odpowiednia długość kijka to taka, gdzie w łokciu będziemy mieli prawie kąt prosty. Niezwykle ważnym wyposażeniem narciarza jest również kask narciarski. Przed nauką jazdy na nartach powinniśmy zainwestować w nieprzemakalne rękawiczki z pięcioma palcami, a także spodnie narciarskie oraz kurtkę narciarską nieprzepuszczającą mroźnego wiatru, z dużymi kieszeniami, abyśmy mogli do nich schować np. skipass.

Jeżeli już wiesz, jak wybrać instruktora narciarstwa, a także co warto zabrać ze sobą na wyjazd narciarski, wybierz jeszcze odpowiedni region. Na pierwszy wyjazd na narty najlepsze są ośrodki narciarskie, gdzie mamy duże, szerokie i łagodne stoki, a jednocześnie nie ma na nich tłumów. Sprawdź z nami najciekawsze rejony narciarskie dla początkujących w Austrii. 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!