ponad 12 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Rezerwacja i infolinia

71 725 42 30

Pn-Pt 8:00 - 16:00 · Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Narty zjazdowe męskie - jak wybrać?

Narty zjazdowe kupujemy raz na kilka lat. Mają być wytrzymałe, idealnie dobrane do naszego wzrostu, a ich ogólna kolorystyka to sprawa drugorzędna. Dlatego, zanim dokonasz wyboru, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie nart zjazdowych męskich.


Narty zjazdowe męskie - jak wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart zjazdowych męskich?

Rodzaj nart i długość:

Dla osób początkujących:

Tutaj najważniejszym czynnikiem, według którego należy wybierać długość nart, jest wzrost. Dla osób początkujących zalecane są narty allround carver albo allmountain. Powinny być krótsze od wzrostu o 15 lub 20 cm. Narty krótsze mają mocniejsze taliowanie, jeździ się na nich zdecydowanie łatwiej, niż na nartach dłuższych. Narty typu allround mają większą sztywność poprzeczną, dzięki czemu przy popełnieniu błędów technicznych, nic strasznego się nie stanie. W tego rodzaju nartach szybko robi się postępy i zdobywa umiejętności narciarskie.

W przypadku nart slalomowych powinny sięgać do brody narciarza. Jeśli jednak narciarz ma sporą wagę, w tym przypadku dobiera się trochę dłuższe narty. Jeżeli chodzi o narty gigantowe, ich długość powinna być równa naszemu wzrostu lub nawet około 5 cm dłuższa. Tego typu narty są wykorzystywane głównie do jazdy z dużą prędkością, pamiętajmy o tym, że dłuższe modele dają lepszą stabilność na stoku.

Dla osób zaawansowanych:

Narciarze zaawansowani mogą również wybrać narty z grupy allround, ale z modeli już bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym. Tutaj polecane są również deski z grupy allmountain. Tego typu narty charakteryzują się uniwersalnością. Z nimi pojeździmy każdą techniką zarówno powoli, jak i szybko, zrobimy w nich łuki o każdej wielkości. W przypadku długości nart dla zaawansowanych powinny być o 5 cm większe od wartości wzrostu.

W przypadku jazdy slalomowej bardziej agresywnej narciarze mogą wybrać narty, które sięgają im do klatki piersiowej. Do jazdy długim łukiem polecane są narty równe wzrostowi narciarza.

Kiedy wybrać krótsze narty, a kiedy dłuższe?

Krótsze narty są dla osób początkujących oraz dla tych, którzy ważą mniej, niż powinna wynosić ich prawidłowa waga przy określonym wzroście. Są również zalecane dla narciarzy lubiących jeździć z dużą prędkością i szybko wchodzić w zakręty.

W przypadku nart dłuższych powinny się na nie zdecydować osoby, które lubią szybką i agresywną jazdę, ważą więcej, niż powinni przy swoim wzroście, a także lubią jeździć szerokim łukiem z dużą prędkością.

Najważniejsze elementy dotyczące budowy nart zjazdowych:

Szerokość: odpowiada za zwrotność narty. Wąska narta ułatwia skręty i błyskawicznie reaguje na ruchy narciarza. Najlepiej sprawdzają się na szerokich i dobrze przygotowanych trasach. W przypadku freestyle lepsze będą szerokie narty, ponieważ wtedy mają lepszą wyporność w puchu. Do jazdy carvingowej najlepsze są narty zwężone w środkowej części, szybko reaguje na ruchy. Ważna jest również szerokość dziobów, im szersze, tym więcej siły musimy użyć podczas zakrętów. 

Taliowanie: wpływa głównie na promień skrętu podczas jazdy na krawędziach. Zasada ich działania jest prosta, większe taliowanie daje mniejszy promień zakrętu. Niestety ta zasada nie gwarantuje łatwiejszego zmieniania kierunku zjazdu.

Twardość poprzeczna: im twardsza narta, tym trudniejsze skręcanie, ale lepsza przyczepność. W przypadku nart miękkich skręty są łatwiejsze, jednocześnie przyczepność nart jest słabsza. Jeżeli lubimy szybką jazdę i mamy duże umiejętności, w tym przypadku warto zakupić narty o większej twardości.

Flex: to sztywność wydłużona, odpowiedzialna za prowadzenie narty przy zjeździe z dużą prędkością po utwardzonej powierzchni. Przy wchodzeniu w zakręty techniką carvingową nie ma zbyt dobrej przyczepności do podłoża. W bardziej sportowych nartach sztywność powinna być większa.

Tłumienie drgań: im większe, tym lepiej. Najmniejsza ilość odczuwanych drgań daje największy komfort jazdy. Jest to szczególnie ważne przy szybkich zjazdach.

Elastyczność: dzięki elastyczności, narty bardzo dobrze się prowadzą. A na zakrętach, dzięki działaniu energii kinetycznej dają dodatkowe przyspieszenie podczas wchodzenia w zakręt. Dobrze jest, kiedy dzioby mają dużą elastyczność, dzięki temu narta dobrze trzyma się podłoża, a jej prowadzenie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Narty to nie wszystko...

Narty tworzą spójną całość z butami i wiązaniami, dlatego przy zakupie nart od razu powinniśmy pomyśleć o kupnie tych dwóch elementów. Dzięki temu uda się wybrać wszystko w taki sposób, aby wspólnie tworzyło idealną całość. Poniżej wskazówki, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie:

Buty: konieczne zadbajmy o to, aby były dobrze dopasowane po założeniu na grubą skarpetkę. Stopa w bucie nie może nam zjeżdżać ani ruszać się na boki. Język buta nie powinien zbyt mocno uciskać nogi, twardość powinna oscylować w granicach 50 a 80.

Wiązania: dobre ustawienie wiązań jest gwarancją bezpieczeństwa dla naszych nóg. Wiązania powinny być dopasowane przede wszystkim do naszej wagi. Wybór odpowiednich wiązań umożliwia podanie wzrostu, poziomu umiejętności i rodzaju śniegu, po którym będziemy jeździć.

Podczas zakupu nart w sklepie stacjonarnym poprośmy o pomoc obsługę sklepu. To zdecydowanie ułatwi zakupy i szukanie odpowiednich nart, wiązań i butów. Warto odwiedzić kilka sklepów, aby porównać ceny, przymierzyć różne modele i dokonać dobrego wyboru, przecież narty kupujemy raz na kilka sezonów.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!