ponad 12 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Rezerwacja i infolinia

71 725 42 30

Pn-Pt 8:00 - 16:00 · Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Narty Skiturowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli męczą cię ubite, wyratrakowane stoki i masz ochotę na sprawdzenie się w naturalnych górskich warunkach, warto rozejrzeć się za nartami skiturowymi specjalnie przygotowanymi dla górskiego turysty.
Narty Skiturowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiązania

To element znacznie różniący się od wiązania zjazdowego. Jest on szalenie ważny podczas narcierskiej wędrówki. Starsze wiązania posiadają ruchomą ramę lub płytkę do której mocuje się but. Na wysokości czubka buta rama przymocowana jest zawiasem, co pozwala na unoszenie pięty podczas poruszania się – tak samo jak w nartach biegowych. Przed zjazdem blokujemy ramę do deski, dzięki temu but przylega całą powierzchnią do narty – tak jak w nartach zjazdowych. Zaletą takiego wiązania jest łatwość w zapinaniu, a wadą mała oś obrotu i duża waga.

Ciekawym rozwiązaniem są zapięcia na „kły”. Dzięki zagłębieniom buty trzymane są przez „kły”. Obecnie takie rozwiązanie proponuje kilku czołowych producentów skiturowych. Dużą zaletą jest niska waga, a wadą trudność w wpinaniu buta do zapięcia.

Buty

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje butów. Pierwsze to buty lekkie (szczególnie polecane początkującym), nie dają żadnego oparcia podczas zjazdu, ale są świetne przy podchodzeniu. Drugie to buty ciężkie, twarde nie są zbyt wygodne do podejść, natomiast zapewniają lepsze opacie podczas jazdy. Przy zakupie trzeba zastanowić się co nam bardziej odpowiada. Ważne też jest to, by buty były dobrze dopasowane – będziemy w nich spędzać wiele godzin wędrówek. Lepiej kupić buty nowe. Można też kupić buty używane i dokupić botek, który dostosuje się do kształtu stopy.

Narty

Narty skiturowe są bardzo podobne do nart zjazdowych. Wykonane z twardych materiałów, nie podlegają modzie, dlatego kupuje się je raz na kilka sezonów. Narty te możemy podzielić na 4 grupy:

Ultralight – wąska talia i niska waga (przeznaczona dla fanów adrenaliny).

Adventure – szersza talia niż ultralight, niska waga (najbardziej uniwersalna).

Free touring – szeroka talia, duża waga, komfort w trudnych warunkach.

Freeride – zbliżone parametry do Free touring, mogą być jeszcze szersze i jeszcze cięższe.

Foki

Są to paski materiału z włosiem, dzięki któremu narta się nie cofa, a może poruszać się do przodu pod strome zbocza. Obecnie dysponujemy fokami naturalnymi (moher) lub sztucznymi (nylon). Te pierwsze mają lepszy poślizg, ale się szybciej zużywają. Drugie natomiast mają zupełnie odwrotnie. Dostępne są również foki mix częściowo wykonane z moheru i częściowo z nylonu. Foki powinny być dobrze dopasowane do nart, czyli po założeniu powinny zakrywać cały ślizg narty, a krawędź powinna być wysunięta na około 2 mm. W zależności od modelu nart do foki musimy dopasować odpowiednie zaczepy.

Kijki

Wybór kijków jest znacznie prostszy. Do wyboru mamy kijki jednoczęściowe podobne do kijka biegowego, ze specjalną pianką pod rączką, ułatwiająca ruch po stromym stoku. Drugi rodzaj to kijki teleskopowe z możliwością regulacji wysokości. Warto zwrócić uwagę na ważny element kija skiturowego czyli duży talerzyk, który daje nam dodatkowe wsparcie na świeżym śniegu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!