ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Jak wybrać uchwyt dachowy na narty?

Uchwyt na narty do jeden z najlepszych sposobów na przewóz nart. Zapewnia bezpieczny transport nart, a także nie jest skomplikowany w montażu oraz nie kosztuje zbyt wiele. Sprawdź z nami, jak wybrać uchwyt na narty i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Jak wybrać uchwyt dachowy na narty?

Dlaczego warto wybrać uchwyt na narty?

Uchwyty na narty są najczęściej wybieranym rozwiązaniem do przewozu nart. Mają bardzo wielu zwolenników. Przyczyna jest prosta, na uchwycie narciarskim zmieści się nam nawet 6 par nart, są one przystosowane również do desek snowboardowych, w tym przypadku na uchwytach zmieszczą się 4 deski. Jednak ostateczna "pojemność" uchwytów jest uzależniona od ich szerokości roboczej.

Kolejnym czynnikiem przekonującym narciarzy do korzystania z tego rozwiązania jest niska cena. Ceny uchwytów narciarskich zaczynają się już od nieco ponad 100 zł. Droższe i lepsze uchwyty kupimy w cenie około 250 zł.

Dzięki uchwytom do nart oszczędzamy miejsce w środku, pamiętajmy o tym, że przewóz nart w aucie w niektórych krajach jest zakazany. Niedopuszczalny jest przewóz nart w kabinie samochodu w takich państwach jak Włochy czy Słowacja, oprócz tego, w tych państwach narty nie mogą wystawać poza obrys samochodu. Natomiast w Niemczech możemy przewozić narty tylko czubami do tyłu. Pamiętajmy o dostosowaniu się do przepisów w poszczególnych krajach, ponieważ ich nieprzestrzeganie może skutkować otrzymaniem mandatu.

Uchwyt na narty jest tańszy niż boksy dachowe. Poza tym umieszczenie nart na dachu jest zdecydowanie łatwiejsze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uchwytów na narty?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, należy zwrócić uwagę na ich szerokość roboczą, a także na to, czy są łatwe w montażu, solidne, stabilne i w jaki sposób zapina się w nich narty. Ważnym parametrem jest też grubość nart/desek, które będziemy przewozić. Ważna jest również przestrzeń pomiędzy zapiętymi nartami a belkami bazowymi i dachu auta, przecież oprócz nart muszą się tam jeszcze zmieścić wiązania. Z tego względu warto wybrać uchwyty, które mają możliwość regulacji odległości pomiędzy dachem a nartami. Wysokość musi być optymalna, nie może być zbyt duża, aby nie tworzyła zbyt dużego oporu powietrza podczas jazdy. Zbyt wysokie mocowanie nart spowoduje hałas oraz większe zużycie paliwa. Po zakupie warto od razu sprawdzić, jak narty się zapinają.

Ważna jest jeszcze wielkość uchwytów, małe uchwyty umożliwiają przewiezienie 3 par nart lub 2 deski snowboardowe. Natomiast większe mogą pomieścić nawet do 6 par nart, co jest równoznaczne z 4 snowboardami. Przy zakupie nie sugerujmy się tym co jest napisane na opakowaniu, warto sprawdzić pojemność uchwytu osobiście, ponieważ dane dotyczące produktu mogą odnosić się tylko do nart biegowych.

Kolejna zasada to im tańsze uchwyty, tym trudniejsze w montażu, a także pozbawione wielu funkcji.

Rodzaje uchwytów dachowych na narty

Dzielone są najczęściej ze względu na sposób montowania.

Uchwyty magnetyczne

Mamy uchwyty magnetyczne, których montaż jest błyskawiczny. Montujemy je tak samo ja antenę do CB radia. Ich wadą jest mała pojemność, zmieszczą przeważnie od jednej do dwóch par nart łącznie z kijkami oraz to, że nie mają specjalnego zabezpieczenie antykradzieżowego.

Uchwyty wysuwane poza obrys samochodu

Można z nimi jeździć wszędzie, podczas jazdy nie wystają poza obrys samochodu. Wysuwana część tylko ułatwia montaż nart, czy wiązań. Dzięki nim podczas umieszczania nart na samochodzie nie musimy korzystać z drabinek, czy stołków. Jest to idealne rozwiązanie dla właścicieli wysokich aut.

Uchwyty narciarskie mocowane przy pomocy wkrętów

Są to uchwyty, które wymagają dokręcenia wkrętakiem, uchwyty dokręcany śrubami z plastikowymi gałkami.

Uchwyty narciarskie na zatrzaski

Jest to jedno z najbardziej wygodnych rozwiązań, do ich montażu nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Kiedy chcemy je zamontować, przykładamy je do belki pod prawidłowym kątem i obracamy w taki sposób, aby same się zapięły. Oczywiście każdy model jest inny i przy montażu należy trzymać się instrukcji.

Bez względu na to, który rodzaj uchwytów narciarskich wybierzemy, najpierw sprawdźmy, czy uchwyty mają zabezpieczenia przed kradzieżą. Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model i wybierzemy się z nimi w podróż, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ich przyczepności. Należy robić to za każdym razem, kiedy tylko zrobimy dłuższą, czy krótszą przerwę.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!