ponad 12 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Rezerwacja i infolinia

71 725 42 30

Pn-Pt 8:00 - 16:00 · Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Jak wybrać narty komórkowe?

Co to takiego narty komórkowe? Czy jeśli rekreacyjnie jeżdżę na nartach, muszę mieć komórki? Narty te w teorii stworzone są dla zawodowców, jednak, czy oznacza to, że amatorzy nie mogą spróbować na nich swoich sił?
Jak wybrać narty komórkowe?

Sprzęt dla profesjonalistów musi być starannie dobrany, dlatego też producenci starają się podpatrzeć jak najwięcej od konkurencji i wdrożyć do swoich produktów innowacje, które spowodują, że ich narty będą najlepsze. Jednak prawda jest taka, że wybierając narty, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na ich wykonanie. W XXI wieku produkcja nart urosła do ogromnych rozmiarów, dlatego też narty dzielimy na te dla zawodowców i amatorów.

Nazwa nart komórkowych pochodzi od „wynalazku” „Racing Department”, która została przetłumaczona na nazwę „komórka zawodnicza”. Jeszcze do niedawna narty komórkowe nie były dostępne dla amatorów, dostawali je tylko zawodnicy (najczęściej za darmo) i nie można było ich kupić w żadnym sklepie.

Jak więc wybrać narty komórkowe?

Narty komórkowe GS (zawodnicze narty do slalomu giganta) są to narty, które przy zachowaniu podobnych koncepcji w produkcji jak narty zawodnicze nie spełniają norm FIS. Różnią się przede wszystkim kształtem, który ma wpłynąć na łatwość skręcania. Od kilku sezonów można znaleźć narty, które podobnie jak komórki stabilnie prowadzą skręt, ale nie wymagają nadzwyczajnych umiejętności. Ważne! Wybierając takie narty, musimy mieć odpowiednie buty i mieć już dość dobre umiejętności jazdy.

Narty komórkowe SL (wymagające – dostępne dla amatorów)  - Klasyczne komórki, czyli te, które na rynku pojawiły się jako pierwsze. Kupując narty slalomowe, nie powinniśmy mieć większego problemu dla mężczyzn 165 cm dla kobiet 155 cm. W odróżnieniu od nart komórkowych SL na GS każdy nawet najmniej doświadczony narciarz powinien dać sobie radę.

Nowe narty zawodnicze, czyli o promieniu skrętu

Dla kobiet 30 metrów
Dla mężczyzn 35 metrów

Dodatkowo warto wspomnieć, że mają ograniczoną szerokość pod butem oraz powstały modele, które przypominają te sprzed 20 lat. Na ten rodzaj nart lepiej się nie decydować, nawet jeżeli cena jest zachęcająca. Narty te potrzebują ogromnej siły, dlatego też nie sprawdzą się dla amatorów.

Warto także wspomnieć o nartach, które produkowane są w limitowanej edycji pod specjalnego zawodnika.

Tych nart nie jesteśmy w stanie kupić, ponieważ zarezerwowane są dla najlepszych. Stworzone są w taki sposób, aby pasowały do konkretnego stylu jazdy.

Jak widzicie narty komórkowe, sprawdzą się także dla amatorów. Teraz tylko pytanie, jakie narty spełnią wasze oczekiwania? Decydując się na narty komórkowe GS, wybierzcie dłuższe wersje, ponieważ im narta jest dłuższa, tym większa stabilność. Narty takie nie będą same skręcały, jednak przy odpowiedniej prędkości będą dobrze prowadzić. Wybierając narty GS, trzeba mieć spore doświadczenie, ponieważ inaczej mogą nas ponieść tam, gdzie nie chcemy. Ten sprzęt przeznaczony jest do szybkiej jazdy, najlepiej po bramkach. Ciekawostka! Narty o promieniu 21 metrów, zostały zastąpione tymi o promieniu 23-27 metrów. Niestety te narty nie są przeznaczone dla każdego, poniżej 50 km/h ciężko się prowadzą, jednak po osiągnięciu pewnej prędkości skręcanie jest naprawdę łatwe, więc każdy narciarz o sporych umiejętnościach będzie miał ogromną przyjemność z jazdy na nich.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!