ponad 12 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Rezerwacja

71 725 42 30

Pn-Pt 8-18 Sb 10-14 · Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Jak przewozić narty w Austrii?

Jedziecie na narty samochodem i chcecie wziąć ze sobą narty? Sprawdźcie, jak przepisy regulują zasady przewożenia nart w Austrii. Tutaj dodatkowo przypomnimy najważniejsze zasady ruchu drogowego obowiązujące w Austrii, Czechach i Słowacji.
Jak przewozić narty w Austrii?

Czy można przewozić narty w kabinie pasażerskiej?

Przepisy drogowe w Austrii zakazują przewożenia nart w kabinie samochodu. Grozi za to wysoki mandat karny. Narty wewnątrz kabiny stanowią zagrożenie dla pasażerów w przypadku kolizji, czy wypadku. Poza tym, narty w samochodzie mogą nam pobrudzić, czy nawet poprzecinać tapicerkę. Lepiej nie ryzykować własnym zdrowiem i zastosować się do obowiązujących przepisów.

Przewożenie nart na dachu samochodu

Najlepszym rozwiązaniem jest przewożenie nart na dachu, jednak również tutaj znajdziemy przepisy regulujące tę formę transportu. Rozwiązanie, które wybierzemy musi być dostosowane do marki samochodu, nie może przekroczyć maksymalnej wartości obciążenia dachu. Przewożone narty nie mogą wystawać poza maskę, czy bagażnik samochodu. Należy również sprawdzić, czy posiadane przez nas ubezpieczenie samochodu pokryje potencjalne szkody związane z umieszczeniem nart na dachu.

Box dachowy na narty

Box dachowy to najlepsze rozwiązanie. Włożymy do niego narty, deski snowboardowe, kijki, a także buty, czy odzież narciarską. Box nie tylko pomieści sprzęt, ale również bardzo dobrze zabezpieczy go przed śniegiem, wiatrem, czy marznącym deszczem. Jazda z boxem jest komfortowa, ponieważ nie wytwarza takiego hałasu jak w przypadku stosowania zwykłych uchwytów narciarskich.  Montaż boxu również nie powinien przysporzyć nam problemów, szczególnie jeśli na dachu samochodu są specjalne gniazda przeznaczone do montowania bagażnika dachowego. Jeszcze łatwiejsze jest montowanie bagażników magnetycznych, które "przyklejają" się do dachu przy pomocy magnesów. Można je zastosować w modelach aut, które mają wykonane dachy ze stali.  Przymocujemy je tylko w pozycji poziomej. Przed zamontowaniem uchwytów dach musi być oczyszczony z błota, piasku, czy kurzu, aby nie porysować lakieru. Przy zastosowaniu tego rozwiązania pamiętajmy, że w tym przypadku maksymalna prędkość, którą będziemy mogli osiągnąć to 120 km/h.

Uchwyty do przewozu nart na dachu

Jest to najtańsze, ale jednocześnie najmniej praktyczne rozwiązanie. Co prawda, uchwyty przewiozą nawet 6 par nart lub 4 deski snowboardowe, ale powinny być one zabezpieczone pokrowcami. W przeciwnym wypadku narty bez zabezpieczenia będą oblepione piachem, śniegiem i lodem. Dodatkowo sprzęt jest narażony na kradzież lub zniszczenie.

Jadąc samochodem do Austrii pamiętaj o tym:

od 1 listopada do 15 kwietnia każdy samochód powinien mieć zimowe opony, a ich bieżnik powinien być głęboki na minimum 4 mm
w wyznaczonych miejscach oraz przy niesprzyjających warunkach są obowiązkowe łańcuchy śniegowe
poza terenem zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 100 km/h
obowiązkowe wyposażenie auta to: trójkąt ostrzegawczy EC27, apteczka, kamizelka odblaskowa

Jadąc na narty do Austrii najczęściej przejeżdżamy przez Czechy lub Słowację, poniżej przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe z tych państw:

Czechy:

  • Opony zimowe obowiązują od 1 listopada do 31 marca, minimalne głębokość bieżnika to również 4 mm
  • łańcuchy śniegowe są obowiązkowe tylko w wyznaczonych miejscach lub w ekstremalnych warunkach
  • kamizelka odblaskowa EN 471 jest obowiązkowa, musi być w kabinie niedaleko kierowcy
  • obowiązkowe wyposażenie to: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych bezpieczników, żarówek

Słowacja:

  • tutaj opony zimowe obowiązują od 15 listopada do 15 marca
  • z łańcuchów korzystamy, kiedy drogi są oblodzone
  • obowiązkowe wyposażenie to: kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażera, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, a także bezpieczniki i żarówki zapasowe
  • kamizelki muszą być pod ręką w kabinie

Przewożąc narty w Austrii trzymajmy się obowiązujących przepisów. Pamiętajmy o zakazie przewożenia nart w kabinie. Tym sposobem zadbamy o swoje bezpieczeństwo oraz podniesiemy komfort jazdy. A jeżeli macie wątpliwości co do tego, który region narciarski wybrać w tym sezonie, zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas ośrodkami narciarskimi w Austrii. Wspólnie wybierzemy najciekawsze miejsce i hotel dopasowany do indywidualnych potrzeb.  

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!