ponad 13 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-16:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Hokej - jak zacząć grać?

Hokej to również ciekawy sport zimowy, który nie jest zarezerwowany tylko dla profesjonalistów. W hokeja możemy zagrać również rekreacyjnie na lodowisku. Sprawdź z nami podstawowe zasady gry w hokeja, a także dowiedz się, czego potrzebujesz, aby rozegrać swój pierwszy hokejowy mecz.
Hokej - jak zacząć grać?

Hokej - na czym polega?

Hokej oczywiście rozgrywany jest na lodzie, tutaj chodzi o to, aby pchnąć krążek za pomocą kija do bramki przeciwnika. Hokej na lodzie to również jedna z zimowych dyscyplin olimpijskich.

Przy grze w hokeja ważne są ochraniacze, kask, ciepłe ubranie, rękawice zimowe, łyżwy hokejowe. Zanim zaczniemy grać w hokeja, najpierw powinniśmy mieć bardzo dobrze opanowaną jazdę na nartach.

Kiedy można zacząć naukę gry w hokeja?

Kluby hokejowe zapraszają do siebie dzieci już w wieku od 4 lat. W takich miejscach dziecko uczy się najpierw jazdy na nartach od podstaw, a dopiero później gra w hokeja. Hokej jest dla wszystkich, którzy posiadają dobrą umiejętność jazdy na łyżwach. W hokeja mogą grać dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe, czy starsze. Można grać również na zasadach zakazujących kontaktów pomiędzy zawodnikami. Wtedy minimalizujemy ryzyko przewrócenia się i wystąpienia urazów.

Jak dobrać łyżwy do hokeja?

Dla osób początkujących, które chcą się nauczyć grać w hokeja, a jeszcze nie mają doskonałej umiejętności jazdy na łyżwach, najlepsze będą łyżwy hokejowe. Ten rodzaj łyżwy pozwala na szybkie skręty, daje większą stabilność. W takim modelu płozy są wąskie i krótkie, ale cholewka jest szersza.

Jeżeli nie posiadamy łyżew hokejowych, zawsze możemy je wypożyczyć. Do gry w hokeja nie nadają się łyżwy figurowe, nie są zbyt stabilne, zdadzą egzamin jedynie u bardzo zaawansowanych łyżwiarzy.

Zanim zaczniesz grać w hokeja

Sprawdź, czy Twoja umiejętność jazdy na łyżwach jest wystarczająca. Aby grać w hokeja, trzeba dobrze jeździć. Czyli wykonywać skręty i przyspieszać bez problemów. Nie można mieć problemów  utrzymaniem równowagi i hamowaniem.

Zasady hokeja dla profesjonalistów

Jeżeli chcemy grać w hokeja amatorsko, warto znać podstawy zasad gry w hokeja dla zaawansowanych graczy. Każdy mecz hokejowy trwa 60 minut. (Lecz grając w swojej paczce, nie zawsze musimy trzymać się tej zasady.) Ten czas podzielony jest na 3 tercje, każda z nich trwa 20 minut.

Jeżeli chodzi o ilość zawodników, to w każdej drużynie jest ich sześcioro. W skład drużyny wchodzi bramkarz, dwóch obrońców i trzech napastników. W całej kadrze jednej drużyny wraz z hokeistami rezerwowymi są 22 osoby. Zawodnicy mogą się zmieniać w dowolnym czasie gry.

W profesjonalnym hokeju faule to codzienność, jest to sport wyglądający dość brutalnie. Jednak nawet tutaj wszystkie nieodpowiednie zachowania są karane, w tym: podcinanie zawodników, popychanie, czy uderzanie kijem.

Grając rekreacyjne, należy szanować innych graczy na lodowisku i nie brać przykładu z nieodpowiedniego zachowania zawodowych hokeistów.

Jak grać w hokeja?

Podczas meczu chodzi o to, żeby krążek był zagrywany kijem, łyżwą, czy ręką. Co ważne, kijem podniesionym powyżej ramion, nie można zagrywać krążka do osoby z tej samej drużyny. Bramkę uznajemy wtedy, gdy krążek został do niej wepchnięty przy pomocy kija.

Krążek jest wykonany z twardego kauczuku.

Lodowisko tak jak mecz, jest podzielone na trzy tercje, wyznaczone niebieskimi liniami. Jako boisko uznawana jest również ławka kar oraz ławka rezerwowych.

Wykroczenia:

W przypadku, kiedy jedna drużyna popełni wykroczenie, w tym momencie sędzia podnosi rękę w górę, a od tej chwili drużyna, która dopuściła się faulu, nie może dotykać krążka, a drużyna poszkodowana bez przeszkód może atakować ich bramkę. W przypadku gdy drużyna faulująca nie przestrzega tej zasady, wtedy zawodnik dostaje karę i musi zejść z boiska. Przez określoną ilość minut nie może nikt go zmienić i drużyna gra w pomniejszonym składzie. Jednak jednocześnie nie mogą być karane więcej niż 2 osoby, bo na boisku mogą być minimum 4 zawodnicy z drużyny.

Rzut karny - ma do niego prawo drużyna, w której został sfaulowany zawodnik, który miał bardzo dobrą sytuację bramkową, czyli przed nim był już tylko bramkarz przeciwnika. Na lodzie zostaje tylko zawodnik sfaulowany i bramkarz. Osoba sfaulowana może bez przeszkód oddać strzał do bramki.

Spalony - mamy z nim do czynienia, w momencie, kiedy zawodnik jest jeszcze w tercji przeciwnika ale nie ma na nim jeszcze krążka podanego przez partnera z zespołu. Przez to gra znów jest rozgrywana w tercji środkowej.

Uwolnienie - jest w momencie, gdy zawodnik wybija krążek ze swojej połowy, a ten mija linię bramkową drużyny przeciwnej, a nikt z tej drużyny nie miał jak jej dotknąć. W takim przypadku gra zostaje cofnięta, do tercji obronnej drużyny faulującej. Jednak zasada ta nie dotyczy drużyny grającej w zmniejszonym składzie.

Zachowania karane w hokeju:

W hokeju zabronione jest: zahaczanie; przeszkadzanie; spowodowanie upadku lub trzymanie przeciwnika; atakowanie kijem oburącz, gra z wysoko podniesionym kijem; uderzanie, kłucie, czy atakowanie kijem, łokciem lub kolanem; atakowanie przeciwnika z tyłu; wrzucenie na bandę; podcinanie; opóźnianie gry; granie nieodpowiednim sprzętem; celowe poruszenie bramki lub wybicie krążka za bandę lub rzucenie kija w stronę krążka; a także niedozwolona jest gra z zepsutym lub złamanym kijem.

Co jest potrzebne do gry w hokeja:

Kije hokejowe

Oczywistym jest, że są one niezbędne. W sklepach znajdziemy kije drewniane i kompozytowe. Kije drewniane są cięższe, w tym przypadku lepiej wyczujemy krążek, natomiast kije kompozytowe są bardzo lekkie i elastyczne, bardzo dobrze sprawdzają się u osób początkujących.

Kije mogą być jednoczęściowe lub dwuczęściowe. Kije dwuczęściowe są zbudowane z rury oraz łopatki. W przypadku, gdy łopatka się zniszczy, zawsze możemy ją wymienić.

Są jeszcze kije prawe i lewe, to zróżnicowanie wynika z wygięcia łopatki. Kije lewe trzymamy po lewej stronie ciała, a kije prawe z prawej. Jednak co ciekawe, osoby praworęczne częściej korzystają z kijów lewych, a leworęczne z prawych. Jest tak, ponieważ to silniejsza ręka trzyma górę kija. W grze ważne jest, aby trzymać kij naturalnie.

Ważna jest również długość kija. Stojąc na łyżwach trzymamy kij pionowo, łopatka dotyka ziemi. Wysokość kija powinna nam sięgać powyżej brody, a poniżej oczu. Robiąc ten test bez łyżew, kij nie może sięgać powyżej nosa.

Długość kija dobrana do stylu gry

Długie kije sprawdzą się przy mocnych strzałach, umożliwiają dalsze wybicie krążka. Natomiast krótsze kije dają większą kontrolę nad krążkiem, umożliwiają prowadzenie go blisko ciała, to ulubione kije napastników.

Twardość kija

W hokeju ważny jest także flex - czyli twardość kija. Tutaj mamy zakres od 85 do 110. Im wyższy poziom flex, tym twardszy kij, mniej odporny na ugięcia. Dla początkujących zalecane są miękkie kije, ponieważ twarde wymagają większego wysiłku.

Kask hokejowy

Do gry w hokeja jeszcze przyda się kask hokejowy, który zapewni nam bezpieczeństwo. Koniecznie trzeba dobrać odpowiedni rozmiar, ponieważ ani za mały, ani za duży kask nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Kaski powinny posiadać certyfikaty HECC, CE. Najlepsze są kaski z HECC, ponieważ te zapewniają największe bezpieczeństwo podczas gry w hokeja, a oczy i twarz są chronione przez specjalną kratkę.

Ochraniacze

Zanim zaczniesz profesjonalną grę w hokeja, będziesz potrzebować ochraniacz szczęki, tułowia, ramion, łokci, piszczeli, krocza, a także niezbędne będą rękawice chroniące dłonie przed uderzeniami.

Grając w hokeja na lodzie z grupką przyjaciół pewnie będzie problem ze skompletowaniem całego niezbędnego sprzętu. Dlatego dla zwiększenia bezpieczeństwa, warto grać na zasadach zakazujących kontaktu z przeciwnikiem. Gra rekreacyjna nie musi być tak ostra i brutalna, jak w przypadku zawodowców.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!