ponad 14 lat na rynku
195 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-18:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Historia narciarstwa - jak to się zaczęło?

Jeśli jesteś miłośnikiem narciarstwa i czujesz duży niedosyt po zbyt szybko zakończonym sezonie, to właśnie tutaj mamy dla Ciebie chwilę wytchnienia. Przysiądź z nami na moment i poczytaj o historii narciarstwa. Jak to się w ogóle zaczęło? Kto to wymyślił? Sprawdź, od kiedy właściwie narciarstwo jest dyscypliną sportową. Przekonaj się sam, jak to było.
Historia narciarstwa - jak to się zaczęło?

Skąd wywodzi się narciarstwo?

Historycy uważają, że narciarstwo pochodzi ze Skandynawii. Wtedy narty nie służyły jako narzędzie rozrywki, były wykorzystywane do przemieszczania się na co dzień. Dzięki długim deskom przyczepionym do futrzanych butów, ludzie mogli szybciej i wygodniej dotrzeć z punku A do punktu B. Prototypowe narty zapobiegały zapadaniu się w śniegu.

Od jaskiń po nowoczesność

Co ciekawe, najstarsze malowidła skalne przedstawiające pierwszych narciarzy mają już ponad 5000 lat. Odkryto je w Rødøy w Norwegii. Archeolodzy badając najstarsze narty, określili ich wiek na ponad 3500 lat. Ten egzemplarz miał 111 cm długości i od 9,5 do 10,4 cm szerokości. Narty na końcach miały tylko 1 cm grubości, a pod stopą 2 cm. W części środkowej było wykonane wyżłobienie, które chroniło stopę przed uciekaniem na boki. Głównym zadaniem tych nart było zabezpieczenie osoby przez zapadaniem się w śniegu, prawdopodobnie nie były przeznaczone do zjazdu. Narty sprzed 2000 lat p.n.e. znaleziono również na terenach Iranu. Ogólnie przyjmuje się, że ludzie wpadają na podobne pomysły w określonym klimacie i warunkach. To właśnie potrzeba jest matką wynalazku, tak było również w przypadku nart.

Najstarsze rodzaje nart dzieli się na trzy typy:

Narty południowe - spotykane od południa Skandynawii po Polskę. Są one krótkie, nie mają podbicia za skóry i żłobień na stopy. Są najprostsze w budowie.

Narty północne - stosowane w Europie i Finlandii. Długość, szerokość i ogólna budowa każdej narty były inna. Narta lewa miała charakterystyczny rowek, pełniła rolę ślizgową i była dłuższa. Natomiast prawa narta jest krótsza i szersza, co ciekawe miała skórzane obicie, spełniała funkcję narty odbijającej.

Narty Arktyczne - spotykane najczęściej na Syberii oraz w północnej Skandynawii. Końce nart były ostre a zakończenie podgięte, zabezpieczone futrem. Dzięki czterem otworom przeciągano rzemienie niezbędne do mocowania.

Do każdego typu nart konieczne były kije, wykorzystywane do kierowania, utrzymywania równowagi oraz hamowania. Oczywiście kijki służyły również jako broń podręczna. Kijki pojawiły się prawdopodobnie później niż pierwsze narty. Pierwsze wzmianki o kijkach znajdujemy dopiero w 1713 r.

Polski akcent w rozwoju narciarstwa

Najbardziej znaną postacią jest tutaj Stanisław Barabasz, który w 1894 roku przyjechał do Zakopanego z nartami zaprojektowanymi według własnego pomysłu. Tak oto rozpoczęła się narciarska przygoda w Zakopanem. Wraz z Mieczysławem Karłowiczem i Mariuszem Zaruskim założyli drugi w Polsce klub narciarski - Zakopiański Oddział Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego. Pan Stanisław przyczynił się również do powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w 1909 roku.

Intensywny rozwój narciarstwa od 1900 roku

W 1908 roku powstał pierwszy wyciąg narciarski, o ile można to tak nazwać. Była to raczej winda, w której mechanizmem napędzającym było koło młyńskie. Wysokość konstrukcji to 32m, a długość osiągała 280 m. Do liny przymocowano specjalne szczypce, których chwytali się narciarze i w ten sposób docierali na szczyt.

Tak już na dobre, narciarstwo zaczęło rozkwitać po pierwszej wojnie światowej. Turyści zjeżdżali po liniach kolejowych wybudowanych właśnie w tym czasie. Narciarze zaczęli również zbaczać ze stoków Alpejskich. Narciarstwo nabrało tempa. Od 1920 roku zaczęto otwierać pierwsze szkoły narciarskie. Ciekawostką jest to, że nie były one prowadzone jedynie przez kluby narciarskie. Zainteresowanie tym sportem zaczęło wręcz galopować, kiedy zaczęto pokazywać narciarstwo w filmach. To właśnie kino zachęciło ludzi do odwiedzania gór zimą. W tym momencie wystartowano z konkursami narciarskimi oraz ustalono pierwsze zasady bezpiecznego poruszania się po stoku. W 1936 r. w Murren odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Natomiast wyścigi zorganizowano w 1936 r.

Narciarstwo w Alpach

Pierwsze kluby narciarskie w Alpach zaczęły powstawać w XIX wieku, a dokładniej w latach 90-tych. Studenci tworzyli je w Niemczech, Szwajcarii i Austrii - St. Christoph am Arlberg. Tam udoskonalano techniki narciarstwa. Co ciekawe, narciarstwo trafiło również do szkół. Zajęcia praktyczne odbywały się w ramach gimnastyki klasycznej.

Najbardziej problematyczny w Alpach był zakręt Telemark. Była to technika przeznaczona do płaskich gór, występujących głównie w Skandynawii. Jednak ta technika jazdy nie zdawała egzaminu w stromych Alpach. W wymagających i stromych górach konieczne było skrócenie nart z Norwegii, które miały nawet 3 m długości. Ścięto je do 180 cm, dodano taliowanie nart i ulepszono wiązania. To wszystko umożliwiło poprawę zwrotności nart. W ten sposób powstał nowy rodzaj nart alpejskich.

Rozkwit ośrodków narciarskich

W latach 50-tych narciarstwo stało się sportem masowym. To właśnie wtedy przystąpiono do budowy wyciągów i profesjonalnego przygotowywania zbocz. Regiony narciarskie stawały się coraz bardziej atrakcyjne dla narciarzy. To był czas przyspieszonego powstawania wyciągów narciarskich, kolejek linowych oraz pozostałej infrastruktury. Na turystów otwierano górskie chaty i budowano hotele.

Jeżeli chcecie jeszcze lepiej poznać historię narciarstwa, to zapraszamy Was do Austrii, gdzie możemy zwiedzać różne muzea związane ze sportami zimowymi. W Ischgl Paznaun czeka na Was Muzeum Kolejki Linowej. Co więcej, skontaktuj się z nami, powiedz nam o swoich oczekiwaniach dotyczących regionu narciarskiego, a my przygotujemy dla Ciebie najlepsze propozycje. Nie czekaj, zapraszamy do kontaktu Austria-na-narty.pl

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!