ponad 14 lat na rynku
195 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Pon.-Pt. 8:00-18:00

71 725 42 30

Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Czy w Austrii możemy dostać mandat na stoku?

Zachowanie bezpieczeństwa przez narciarzy to podstawa. Dzięki stosowaniu się do ogólnych zasad będziemy czuli się na stoku bezpiecznie, jednak czasami podczas szalonej zabawy potrafi ponieść nas ułańska fantazja. Sprawdźcie z nami, czy w Austrii można dostać mandat na stoku.
Czy w Austrii możemy dostać mandat na stoku?

Kto czuwa nad bezpieczeństwem na stoku?

Na stokach w Austrii bezpieczeństwo nie jest tak mocno kontrolowane przez policję. Zamiast zwykłej policji w górach powołano specjalne oddziały Policji Alpejskiej, czyli Die Alpinpolizei. Jednak oni nie posiadają możliwości wystawiania mandatów. Pojawiają się tylko w miejscach wypadku.

Jeśli już spotkamy się z Alpejską Policją z powodu wypadku lub innego zdarzenia, jesteśmy zobowiązani podać im swoje dane osobowe. W przypadku, kiedy jesteśmy wezwani do składania zeznań ze zdarzenia czy wypadku, a nie znamy bardzo dobrze języka, wtedy zawsze mamy prawo do skorzystania z usług tłumacza.

Kask

W Austriackich landach, takich jak Karyntia, Wiedeń, Burgenland, Ziemia Salzburska, Górna, czy Dolna Austria jest nakaz jazdy w kasku dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15 roku życia. Wyjątkiem jest tutaj Tyrol i Vorarlberg. Chociaż nakaz dotyczy dzieci, to dla własnego bezpieczeństwa powinni go używać również dorośli.

Pomimo tego, że Policja Alpejska nie wystawia mandatów i tak jesteśmy zobowiązani do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa na stoku określonych przez FIS. Poniżej przypominamy, najczęstsze błędy popełniane przez narciarzy na stokach.

Podstawowe błędy narciarzy

Jazda na nartach pod wpływem alkoholu

Alpejskie drinki z dodatkiem alkoholu rozgrzewają, ale oprócz tego mają również negatywne działanie. Te słodkie trunki osłabiają naszą koncentrację oraz sprawność ruchową. Pod ich wpływem powoli tracimy zdolność do samokontroli. Alkohol zwiększa ryzyko wypadku na stoku. Oczywiście słynnych trunków możemy spróbować, ale najlepiej zrobić to wieczorem, kiedy już nie jesteśmy użytkownikami stoku.

Zapominanie o kasku

Dzieci do 15 roku życia mają obowiązek jazdy w kaskach, ten obowiązek nie dotyczy osób powyżej tego wieku, a szkoda. Kask podnosi nasze bezpieczeństwo podczas szaleństw na stoku, minimalizuje ryzyko groźnych urazów podczas ewentualnego przewrócenia się, czy wpadnięcia na drugą osobę, czy przeszkodę. Kask nie waży zbyt wiele, a świetnie chroni na stoku.

Jazda w poprzek

Ogólne zasady jazdy na stoku mówią o tym, że droga jest jednokierunkowa i nie wolno przecinać innym narciarzom drogi, a jazdą w poprzek właśnie to robimy. Przez to narażamy siebie innych użytkowników stoków na niebezpieczeństwo.

Niedostosowanie się do znaków ostrzegawczych

Czasami narciarzy ponosi fantazja i wkraczają na trasy, które są zamknięte. Takie trasy są kuszące, bo są puste, ale przecież zostały one zamknięte nie bez powodu. To właśnie na nich może czekać na nas duże niebezpieczeństwo.

Obojętność wobec innych

Na stoku nie wolno być obojętnym, szczególnie w momencie, kiedy widzimy, że ktoś się przewrócił lub leży na stoku bez ruchu. W tym momencie należy pomóc takiej osobie, jeśli jest to coś poważnego, musimy zawiadomić obsługę stoku o wypadku, to nasz obowiązek.

Jazda z usterką

Coś zaczęło się dziać z Twoim sprzętem narciarskim, ale może jeszcze da radę i znów wychodzisz z nim na stok? To nie jest dobry pomysł! Nawet drobna usterka może przyczynić się do wypadku. Na stoku, tak jak na drodze, możemy używać tylko i wyłącznie sprzętu, który jest w 100% sprawny technicznie. To kolejna zasada bezpiecznej jazdy na stoku, która jest zbyt często łamana.

Komentarze (0)

  • Bardzo dobrze, że pilnują! Kilka lat temu inny narciarz mnie podciął i skręciłam sobie kostkę (dobrze, że tylko tyle). Na szczęście był to pierwszy rok, w którym zdecydowałam się na ubezpieczenie, wszystko poszło bez problemu, od tego czasu co roku się ubezpieczam.

    ~ Ola · 15.04.2020

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!