ponad 12 lat na rynku
180 000 klientów
Narty w Austrii tylko z nami!

Rezerwacja i infolinia

71 725 42 30

Pn-Pt 8:00 - 16:00 · Kontakt

Ski Planet Blog ...czyli narciarze i specjaliści w jednym!

Ciepło na stoku - obowiązkowa termoaktywna bielizna

Jaka powinna być bielizna narciarska? Ładna? Ciepła? Długa czy krótka? Obcisła czy luźna? Naturalna czy syntetyczna? Koniecznie narciarska czy uniwersalna?
Ciepło na stoku - obowiązkowa termoaktywna bielizna

Pierwsza warstwa odzieży górskiej czyli Bielizna termoaktywna

Bieliznę termoaktywną zwykle wykonuje się z materiałów podobnych do poliestru. Jej głównym celem jest transport wody (potu) na zewnątrz z powierzchni ciała. Dzięki właściwością hydrofobowym cząsteczki wody odpychane są z ciała i transportowane na zewnątrz. Taka funkcja zapobiega wychłodzeniu organizmu. Dlatego bielizna termoaktywna wcale nie musi być ciepła. Przy odpowiednim dobraniu drugiej warstwy docieplającej, można śmiało ją zabrać na piesze wędrówki w góry jesienią i wiosną czy używać podczas biegania. Ważne jest natomiast, by miała długie nogawki, rękawy i dość dobrze przylegała do ciała. Założenie jej na lewą stronę z pewnością będzie dużo mniej efektywne.

Brzydki zapachapach

Wiele osób intensywnie pocących się podczas wysiłku ma największy problem z brzydkim zapachem bielizny termoaktywnej. Właśnie dlatego wiele z tych osób wybiera bieliznę bawełnianą, pomijając jej liczne wady. Producenci proponują coraz to nowsze rozwiązania zabijające bakterie. To one odpowiadają za tworzenie przykrego zapachu. Jedno z popularniejszych rozwiązań to wszywanie srebrnej nitki, gdyż pierwiastek ten świetnie działa przeciwko bakteriom. Innym sposobem pozbycia się niechcianego zapachu jest codzienne pranie bielizny. Zwykle materiał z jakich jest wykonana bielizna szybko schnie i na drugi dzień można go spokojnie użyć. Niestety, część materiałów z których produkuje się taką bieliznę magazynują pot i bardzo ciężko jest się go wyeliminować nawet podczas prania.

Termomajtki  

Zwykle są one zakładane na bawełniane majtki. Jest to duży błąd z punktu widzenia sztuki. Termomajtki powinno się je zakładać na gołe ciało lub na specjalne, syntetyczne majtki. Tak samo wygląda sprawa ze stanikiem. Warto sprawdzić obie możliwości i zdecydować w której bardziej komfortowo się czujemy.

Powrót do natury  

Najlepszym sposobem pozbycia się brzydkiego zapachu jest używanie bielizny z wełny owiec z Nowej Zelandii. Jest ona niestety droga. Komplet czyli kalesony i koszulka może kosztować koło 500 zł, pomimo tego taka bielizna ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim jest wyjątkowo odporna na przykry zapach. Polecana dla osób intensywnie pocących się. Sprawdza się kiedy nie mamy możliwości na pranie każdego dnia. Co prawda bielizna z wełny merynosów schnie trochę wolniej od syntetycznych modeli przeznaczonych na narty biegowe czy do biegania, ale za to jest cieplejsza.

Merynosy a ekologia, alergia i nurkowanie

Wełna nowozelandzkich owiec posiada trzy ważne plusy. Jest biodegradowalna czyli ekologiczna. Rozkłada się szybciej niż syntetyczna bielizna. Latem może sprawdzić się podczas nurkowań, zakładana pod piankę. Ostatnią zaletą korzystania z takiej bielizny jest brak właściwości alergicznych podobnych do owczej wełny. Dzięki temu osoby nie mogące pozwolić sobie na ubieranie się w klasyczne wełniane swetry, śmiało mogą używać tego produktu. Jednak faktycznie najbezpieczniejsze pod względem uczulenia są tkaniny syntetyczne.

Pranie bielizny termoaktywnej  

Niezależnie jak delikatne, każde pranie zużywa tkaniny. Bieliznę termoaktywną naliepiej prać w programach delikatnych (często 30 stopni) np. do wełny czy delikatnych tkanin smyntetycznych, używając odpowiednich środków piorących. Wełna z owiec z Nowej Zelandii charakteryzuje się tym, że po aktywnym wysiłku bardziej świeża będzie na następny dzień jeśli ją wywietrzymy. Tak! To działa. Dzięki temu pierze się ją rzadziej co powoduje mniejsze zużycie materiału.

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego wpisu.
Śmiało, napisz, co o tym myślisz i podziel się z nami Swoją opinią.

Dodaj komentarz

Najczęściej wybierane przez naszych Klientów

Osobisty doradca Ski Planet

Nie wiesz co wybrać? Daj znać - podpowiemy!